Spor, doğa ve insan uyumu

Her hayatın bir hikayesi var yaşadığım deneyim ve düşüncelerimi sizlerin ekranına yansıtmak istedim amacım faydalı olabilmek. Kiminiz için belki bir ders olabilecek nitelikte, kiminiz içinse belki imrenmektir sadece. . .

Sayfamda gördüğünüz resim ve videolar, sadece bir gezginin doğada yaptığı maceraları anlatmasından ibaret olmadığını bilmenizi isterim.
Hemen hemen bütün şehirlerimizde yaşanan kronik,fizyolojik ve ruhsal sıkıntılar mevcut.Bu sıkıntılarla baş edebilmemiz için bize bahşedilmiş olan spor ve doğa hakkında bahsedeceğim. İlk olarak,Spor ile başlamak istiyorum. Kendimize bir an olsun soralım, Gündelik hayatımızda yaptığımız aktiviteler neler ?
Sabah uyanmak, aracınıza ya da toplu taşımaya binerek iş yerlerimize gitmek, tüm gün oturmak yada tüm gün ayakta durmakmı ? İçinizden evet dediğinizi duyar gibiyim,Stabil olarak yapılan bu aktiviteler bana göre tam bir işkenceden ibaret, birde işin başka bir boyutu var. İnsanla uğraşma faktörü, işte en zoru da o, hem fiziken sizi yoruyor hem zihnen. Gelmek istediğim konuda insanın hareket etmek üzere tasarlanmış bir canlı olmasıdır. Tüm gün oturması ve tüm gün ayakta durması tabiatına aykırı olduğundan akşam eve vardığımızda zihnimizde ve bedenimizde ağrılar olduğunu hepimiz fark etmişizdir. Zannederiz ki koltuğa uzandığımızda parmak oynatamayacak kadar enerjimiz düşüktür. Tecrübe ile sabittir, yorgun olduğuzu hissteminiz halinde spor yaptığınızda emin olun enerjiniz zihinsel ve bedensel olarak artacak etrafınızda olup bitenlere daha iyi tepkiler verebilecekisiniz.
Konumuzun 2. kısmına gelirsek, doğa;
Doğal ortam, insana algılama ve hissetme konusunda doping gibi gelir. Ormanda ya da dağda yürüyüş yapıyorsanız ya da insan yığınının olduğu şehrinizden izole edilmiş herhangi bir yerde, hiç olmağınız kadar etrafınıza konsantre olamaya başlar ve reflekslerinizin daha da hızlanmaya başladığını farkedersiniz. Az öncede dediğim gibi hareket etmek için dizayn edilen bünyelerimiz doğada daha da çevik ve atik olacaktır. Ama genelleme yaparsak kiminiz birçok yaban hayvanından ürktüğü için ya da doğayı karmaşık ve dağınık bulduğudan pek yaklaşmak istemiyorsunuz. Unutmayınız ki vücudunuz da demir ve fosfor gibi doğada bulunan birçok şeyle aynı benzerliği taşımaktadır. Yani işin özüne gelirsek doğada yapılacak olan her aktivite sizi zihnen huzura,dinginliğe ve hiç olmadığınız kadar özgürlüğe doğru ,sanki hiç bitmeyecekmişçesine sonsuz bir yolculuğa çıkarır. Sabah evinizde gözlerinizi açtığınızda ailenize ve çevrenizdekilere hatta nesli tükenen iyi insanlara daha da sıcak kanlı yaklaşmaya başladığınızı fark edeceksiniz. Topluma çevreye daha duyarlı bir birey olduğunuzu anlamaya başlayacaksınız.

Hoşçakalın.

Tags:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir