Para karşılığı olmayan faydalar

056

 

Son zamanlarda tv ve internetden,kamu alanlarında  olup biteni takip ediyorumda herşey menfaat üzerine kurulu bir şekilde işliyor,yapılan herşeyin temelinde bize dönecek olan finansal güce bakıyoruz.İstiyorum ki bir işi yaparken karşı tarafa pozitif yönde faydalarıda hesaba katmayı öğrensek. Bunuda yapamıyorsak birbirimize zarar vermekten vaz geçsek toplum olarak yaptığımız her hareketin gelecekte bize nasıl fayda olarak döneceğinin planlarını yapsak, doğaya yeşile çok meraklıyız ya hani pikniğe,denize,dağa önem veriyoruz ya birde o güzelliklere gittiğimizde yediğimizi içtiğimizi sağa sola savurup etrafı kirletmesek ne kaybederiz.
Acaba Hipnotize olduğumuzu ne zaman anlayacağız? Kaçınız dikkat etti bilmiyorum ama toplum içinde bulunan hemen hemen her bireyin elinde bir telefon var, bazıları karşıdan karşıya geçerken elindeki telefona bakmaya devam edecek kadar hayatından vazgeçmiş.
Kacınız bir ağacın altına uzanıp yaprakların arasından süzülen güneş ışığının gözlerinizi kamaştırdığını biliyor.Kacınız sırtını ağaca yaslayıp kuzeyden esen rüzgarın uğultu sesinde serinlerken uyukladı. İnanın ki yeni nesile üzülüyorum,toprak nedir toprak’ta ne tür yenilebilir bitki olduğunu bile bilmeği gibi bazı bitkilerin isimlerini şekilleriyle karşılaştıramıyor.Dalından koparılıp yenen bir eriğin tadını günümüzde kaç kişi bilebilirki.Şuursuzca tüketmeye odaklanmış bir hale geldik. Merak ediyorum yaptığımız her işin karşılığında paranın bize nasıl döneceğini hesaplayıp duruyoruz bu mucadeleyi verirken yaşlanıyoruz yıllar sonra kazandığınız paralar ile gençliğinizi satın almanız mümkün olacakmı ? Milyar tl gibi imgeler beynimizin içinde her gün aynı değeri korurken kazandığınız bu parayı bankada bekletseniz ve kendinizi güvene aldığınızı yada zengin olduğunuzu düşünseniz bile bankada yatan paraların ne size faydası var nede çevrenize. Yaşlanıp hasta olursunuz şifası Allah ‘tan deyip,kendinizi hasta yatağınızda bulduğunuzda herşey için vakit çok geçmiş olacak.Öyle tanıdığım abilerim varki morali bozuk,canı sıkkın bir sürü piskolojik sıkıntısı olan adam yaşadığı dünya’yı mahallesine sığdırmış ‘’hatta evine’’ çünkü artık mahalle kavramıda kalmadı . Sorduğunuz da ben izmir de ev alacağım sakin bir hayat istiyorum diyor. Yaş gelmiş 70’e emin olun o yaştan sonra ne o sahil nede dünya’nın başka bir  hali kalır.20’li-30’lü yaşında oraları gezmenizle bir olmayacak. Önümüzde koca bir dünya var, kendimize ve gelecek nesillere sadece para nasıl kazanılır diye beton yapılara hapsetmek yerine hayat nasıl yaşanır bunların eğitimini ve bir takım imkanlarını verirsek daha iyi bir toplum olacağımıza inanıyorum.

Tags:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir