Meril Çiğdem Durmuş’un Davası Sonuçlandı

 

Meril Çiğdem Durmuş’un davası sonuçlandı, davada en üst ceza verildi.

Hürriyet.com.tr’de yayınlanan haber;

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencisi Meril Çiğdem Durmuş’un bisikletle gezerken kırmızı ışıkta geçen bir aracın çarpması sonucu ölümüyle ilgili dava sonuçlandı.

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Meril Çiğdem Durmuş (22), geçen temmuz ayında Çankaya Çayyolu’nda bisikletiyle yaya yolundan geçerken özel bir şirkette şoför olarak çalışan Haydar Ayas yönetimindeki aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Olay yeri tutanağında, sürücü Ayas’ın Meril’in bisikletine yaya bandı üzerinde çarptığı belirtildi. Gözaltına alınan sürücü, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Adli Tıp Kurumu’nun raporunda, kırmızı ışıkta geçtiği belirtilen sürücü kusurlu bulundu.

ÜST SINIRDAN CEZA
Ankara 15. Asliye Ceza Mahke-mesi’nde görülen davanın önceki gün ikinci duruşması yapıldı. Mahkeme heyeti, emsal teşkil edecek bir karar imza attı. Mahkeme, sürücü Haydar Ayas’ın, “taksirli olarak ölüme neden olmaktan 6 yıl, bilinçli taksir nedeniyle de cezanın yarı oranında artırılarak 9 yıl ile cezalandırılmasına” karar verdi. Sürücüye en üst sınırdan ceza veren mahkeme, indirim hükümlerini de uygulamadı. Ayas’ın ehliyetine de mahkeme kararıyla 3 yıl el konuldu. Mahkeme, “Verilen ceza miktarı, kaçma şüphesi, delil durumu, adli kontrolün yetersiz kalacağı ve şimdiye kadar tutuklanmadığını” de dikkate alarak Ayas hakkında tutuklama kararı da çıkardı.

GERİ GETİRMEZ AMA…
Baba Adil Durmuş, kararı şöyle değerlendirdi: “Bu karar sevgili kızım Meril’i geri getirmeyecek elbette, ama eminiz ki canını sebepsiz alan sürücüye verilen ceza ile ruhunu az da olsa rahatlatmıştır. Bu karar tüm sürücülerde yayalara, bisikletlilere, motorsikletlilere, diğer araçlara karşı daha dikkatli olma bilincini arttıracaksa tesellimiz bu olacaktır. 

Kaynak: Hurriyet.com.tr 06 Şubat 2014| Fevzi KIZILKOYUN/ANKARA

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir