Zincirimizde belgrad çamuru

 

Merhaba değerli ziyaretçim,

 

Sık sık gittiğim yerlerden biri de Belgrad ormanlarıdır. Zaten yakın çevrede gidilebilecek sayılı ormanlardan biridir Belgrad. Aylardır kapalı, soğuk havanın ardından Pazar sabahı gözlerimizi güneşle açtık. Bisikletlerimizi arabamıza bağlayıp, Belgrad’ı karşımıza, şehri arkamıza aldık.

 

İstanbul’da Belgrad’ı bilmeyeniniz yoktur. Bu seferki turumda niyedir ben de bilmiyorum doğal çevreyi incelemektense güzergâhlarla ve yol durumuyla ilgili gözlemler yaptım. Her delikten bir araba, her yoldan bir motor ve atv fırlıyor. Ormanın her köşesinden bir motor sesi duymamak imkânsız. Araçlara yol vermekten ormanda olduğumu unutup kendimi otoyolda hissettim. Benim şahsi düşüncem Belgrad’a arabanla gelirsin! kapının önünde müsait bir parka aracını çekersin ve yürüyüşe, koşuya başlarsın. 1 km asfalt gidiyorsun daha sonra her yerde çukur, patika başlıyor. Düzen sıfır. Orman meydanına ormanı anlatan harita konulmuş ama bulunduğunuz konumu göstermiyor.

 

Orman ve yollar bakımsız, bir çok noktada çöp görmek olağan bir durum. Birey olarak kendimizi belediye işçisi gibi düşünmek gerekiyor. Gittiğiniz bölgelere poşetlerinizi, şişelerini atmayın! Hatta bir poşet alın çöp toplayın. Havyanların ormanların kirlettiğini gördünüz mü?

 

Lütfen çevremize duyarlı olalım. Bugün ayak bastığınız ormanlara sizden sonra çocuklarınız ve torunlarınız da gelecek. Hayatınızın bir köşesinde yediğiniz yemeğin zarureti kadar, spor, doğa ve diğer canlılarla olan bağınızı koparmayın. Bunlar bizlere bahşedilmiş nadide güzelliklerdir. İnsana saygı için doğaya saygı ve en başta her şeyin sahibi Allah’a olan saygınızı kaybetmeyin.

 

Tura ait fotoğraflar için Tıklayın.

 

 

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir