Erden Eruç Kimdir?

“Hayal, müspet düşünce, hedef, niyet, cüret, cesaret, özgüven, ara hedefler, ekip çalışması,
sebat, paylaşım, sonuç, kıvanç, tevazu, erdem…”
– Erden Eruç

 

 

BAŞARDIKLARIMIZ

 

 • Amerika’da, Kanada’da, Türkiye’de, Portekiz’de, Filipinler’de, Avustralya’da ve Papua Yeni Gine’de bir çok sunum yaptık, binlerce öğrenciye bizzat ulaştık.
 • Room to Read vakfının Sri Lanka’daki okulları yeniden inşa kampanyasına cüzi miktarda bir katkıda bulunduk.
 • Dostlarımız Christine Boskoff ve Charlie Fowler Çin’de bir tırmanış sırasında çığda kaybolunca, arama ve sevk masrafları için bir fon oluşturduk.
 • Room To Read tarafından kurulan Boskoff Anı Fonu’na, Nepal’deki kız çocuklarına burs programları için katkıda bulunduk.
 • Yatılı İl Bölge Okulları’mızda okuyan öğrencilerimize uydu telefonuyla ulaşıp, telekonferanslar verdik.
 • İLKYAR Vakfı için başlattığımız bağış kampanyamız 87.000 dolara ulaştı.
 • Batman’da bir kız yurdu inşası için 5.000 dolar denk teşvik katkısı sunuldu.
 • Tanzanya’nın Arusha kasabasındaki Mateves ortaokuluna ek sınıf inşası için 5.000 dolar katkı yapıldı.
 • Seattle’dan Alaska’ya gidiş-geliş 5.546 mil bisikletle yol katettik.
 • 6,194m yüksekliğindeki McKinley dağının zirvesine, kıyıdan-zirveye kas gücüyle ulaştık.
 • Seattle’dan Miami’ye 3,980 mil bisikletle gittik.
 • Lizbon’dan Guadeloupe’ye kadar 4,557 mil mesafeyi kürekle gittik. Erden Eruç‘u Kanarya Adalarından Guadeloupe’ye tek başına yollayarak, Atlas Okyanusu’nda kürekle ilk Türk okyanus geçişi başarıldı.
 • Pasifik Okyanusu’nu, California sahillerinden Papua Yeni Gine sularına kadar yalnız başına kürekle geçerek, kuş uçuşu 5.514 denizmili, toplam 9.684 denizmili mesafe katettik. Daha sonra 20 gün daha Bismarck Denizi’nde kürek çekerek tekneyi Papua Yeni Gine’de karaya ulaştırdık.
 • Pasifik’te geçen 312 gün ile denizde en uzun süre kalan yalnız kürekçiye dair Guinness Dünya Rekoru‘nu devraldık.
 • Papua Yeni Gine’yi kuzeyden güneye aşıp, Mercan Denizi’ni kürekle geçerek Avustralya’ya ulaştık.
 • Avustralya’da kano ve bisikletle güneye ilerleyip Kosciuszko zirvesi çıkıldı.
 • Hint Okyanusu’nda Avustralya’dan başlayan kürekle 137 günlük mücadele sonunda Madagaskar’daki Mahajanga’ya ulaşıldı.
 • Londra merkezli Okyanus Kürekçileri Derneği tarafından, Erden Eruç tarihte üç okyanusu küreklemiş ilk kişi ilan edildi.
 • Mahajanga’dan denize açılan Erden, 26 gün sonra teknesini Mozambik’teki Angoche’de karaya çıktı ve böylece tarihte Hint Okyanusu’nun tamamını iki anakıta arasında kürekle geçmiş ilk kişi oldu.
 • Angoche’dan Tanzanya’daki Arusha kasabasına pedal basıp Kilimanjaro zirvesine tırmandı.
 • Arusha’dan Namibya’daki Lüderitz limanına bisikletle gidildi.
 • 154 günde Namibya’daki Lüderitz’ten Venezuela’daki Guiria balıkçı kasabasına kürekle geçildi, böylece tarihte güney yarıküreden kuzey yarıküreye ilk okyanus geçişi, Atlas okyanusunda en uzun mesafeli geçiş ve Afrika anakıtasından Güney Amerika anakıtasına ikinci geçiş gerçekleşti.
 • Karayip Denizi ve Meksika Körfezi üzerinden kürekle devam ederek Louisiana’da karaya çıkıldı.
 • Kas Gücüyle Devrialem yolculuğu 21 Temmuz 2012 günü 5 sene 11 gün önce başlanılan Bodega Bay’de noktalandı.
 • Aynı tekneyle bugüne kadar okyanuslarda kürek başında hayatının 876 gününü geçiren Erden Eruç, dünyanın hayatta olan en tecrübeli okyanus kürekçisidir.
 • Erden Eruç neredeyse 29 bin denizmiline erişen bir toplam ile dünyada en çok mesafe katetmiş okyanus kürekçisidir.

 

 

Altı Zirve Projesi

Eğer bilgisayarınıza Google Earth yüklediyseniz, devrialem yolculuğunun geçtiği yerleri buraya tıklayıp kırmızı çizgi olarak görebilirsiniz.

Projenin geriye kalan bölümünde Erden:

 • Altı Zirve Projesi’nde geriye kalan Elbrus, Everest ve belki Aconcagua zirvelerini uzun vadede bir bir halledecek.

Başarıya yolculuk

Kilimanjaro çıkışını takiben Erden, Kanadalı arkadaşı Norman Watts ile birlikte Arusha’dan güneye sonra güneybatıya doğru pedal basmaya başladı. Tanzanya, Zambia ve Namibya üzerinden ilerleyerek Luderitz limanına vardılar. O güne kadar oluşan bütçe açığı nedeniyle eldeki tüm varlığını devrialemin tamamlanmasına yönlendiren Erden, 21 Temmuz 2012 tarihinde Bodega Bay’e vararak 5 sene 11 günde devrialemi noktaladı. Denizde kariyeri toplam 876 gün ve neredeyse 29.000 denizmiline eriştiğinden öncü konumunu sürdürmekteydi.

Üçüncü zirve: Kilimanjaro

Kilimanjaro zirvesine tırmanmak üzere Mozambik’teki Angoche kıyı kasabasından bisikletle yola koyulan Erden, zorlu bir etap sonucunda Tanzanya’daki Arusha kasabasına 5 Haziran 2011 günü vardı. 14 Haziran günü 78 yaşındaki babası dahil diğer ekip arkadaşları ile birlikte zirveye ulaştı (3. Safha).

Hint Okyanusunun tamamını geçen ilk kişi

Daha önce Avustralya’dan Mahajanga’ya kürekle ulaşan Erden, oradan Mozambik’teki Angoche’ye 26 günde kürekle gidip 20 Nisan 2011 tarihinde karaya çıktı. Bu ek çabayla Erden, tarihte Avustralya’dan Afrika’ya iki anakıta arasında Hint Okyanusu’nun tamamını kürekle geçmiş ilk kişi oldu. O tarih itibariyle hayatının 655 gününü aynı teknede okyanuslarda geçirmiş olan Erden Eruç, dünyada hayatta olan en tecrübeli okyanus kürekçisi ünvanını pekiştirdi.

Üç okyanus geçen ilk kişi

Avustralya’da ikinci zirve olan Kosciuzsko çıkışının ardından bisikletiyle batıya ilerleyen Erden, Nullarbor bozkırını da geçerek Perth’e ulaştı. 2010 Haziran ayında orada teknesini Hint Okyanusu geçişine hazırladıktan sonra daha kuzeydeki Carnarvon kıyı kasabasına kadar 900km daha pedal bastı. 13 Temmuz 2010 tarihinde Carnarvon’dan denize açılan Erden, 137 gün mücadele ettikten sonra Madagaskar’ın kuzeybatı kıyılarındaki Mahajanga liman kasabasında teknesini karaya ulaştırdı.

Hint Okyanusu üzerindeki bu başarısının ardından Londra merkezli Okyanus Kürekçileri Derneği Erden’i üç okyanusu küreklemiş ilk kişi ilan etti.

İkinci Zirve: Kosciuszko

Devrialem yolculuğu 2009 Eylül ayında Finsch Harbor’dan Lae’nin 40 km kadar doğusundaki Bukawa köyüne kadar sahilden yürüyerek devam etti. Bukawa, kanoyla Solomon Denizi sahillerini takip ederek daha güneydoğudaki Oro Bay’e kadar sürecek olan uzun etabın başlangıç noktası oldu. 2009 Kasım ayında Oro Bay’den başlayıp Kokoda Patikası’nı kullanarak Owen Stanley sıradağlarını aştıktan sonra Port Moresby’de biten çetin yürüyüş sonunda Mercan Denizi kıyılarına ulaşıldı. Bunu Mercan Denizi’nde 33 gün yoğun kürek faslı takip etti ve bu geçiş 10 Ocak 2010 günü Cape York yarımadasındaki Sharp Point burnunun dibinde demir atarak noktalandı. Yağmurlu mevsim nedeniyle Cape York yarımadasının çamurlu yolları yerine, kuzeydoğu kıyılarını kanoyla takip ederek güneye inmek tercih edildi. Bir kasırga, çiftleşme mevsimindeki timsahlar, sivrisinekler, kum sinekleri, at sinekleri ve mangrove bataklıklarını geride bırakan Erden, 15 Şubat 2010 günü Cooktown sahil kasabasına ulaştı. Oradan Kosciuszko’nun altındaki Thredbo dağ kasabasına ulaşmak için 40 güne yayılmış 3.607km pedal basmak gerekti. 10 Nisan günü ikinci zirve olan Kosciuszko çıkıldı ve böylece ikinci safha noktalandı.

Devrialem başladı

3-16 Mayıs 2007 tarihleri arasında Erden Eruç, Seattle’daki evinden bisikletle yola çıkıp San Francisco körfezinin kuzeyinde bulunan Tiburon’daki Corinthian Yat Kulübü’ne (CYC) vardı. Amacı, oradan kürekle açılarak Avustralya’daki Kosciuszko zirvesine ulaşmaktı (ikinci safha). Haziran ayındaki iki başarısız denemeden ve doğru şartların oluşması için beş hafta süren bir bekleme süresinden sonra Erden, en nihayet biraz kuzeybatıdaki Bodega Bay limanından 10 Temmuz 2007 tarihinde kürekle Pasifik okyanusuna açıldı. Bodega Bay devrialem yolculuğunun başlangıç noktasıdır. Denizde ikmalin mümkün olmayacağının anlaşıldığı 17 Mayıs 2008 tarihine kadar Erden yalnız başına teknesiyle yol aldı.

312 gün süren Pasifik Okyanusu geçişi sonucunda Erden, kuş uçuşu 5.514 denizmili mesafe uzakta Papua Yeni Gine sularına vardı. Başta düşündüğü Avustralya’ya ulaşma fikri, o sezon oluşan La Nina iklim şartları nedeniyle ekvatorun güneyine vaktinde geçemediği için uygulanamadı. Denizde geçirdiği o 312 gün ile Erden, denizde en uzun süre kalan yalnız kürekçiye dair yeni Guinness Dünya Rekorunu devraldı.

15 Ocak 2009 tarihinde teknesiyle aynı noktaya geri dönen Erden, 20 gün daha denizde kürek çektikten sonra 4 Şubat 2009 günü Finsch Harbor koyunda karaya çıkarak Pasifik Okyanusunun karadan karaya geçişini tamamladı.

Bu başarısıyla Erden Eruç:

İlk Zirve: McKinley (Denali)

Erden Eruç bu projeye birinci safhanın hedefi ve Alaska’nın Denali Milli Parkı’ndaki Kuzey Amerika’nın en yüksek noktası olan McKinley dağına tırmanmak üzere, 1 Şubat 2003 tarihinde Seattle’dan pedal basarak yola çıktığında başladı. Bu çıkış, Göran Kropp anısına çıkacağı altı zirvenin ilki idi. Erden, Ortlieb heybeleri yüklü Novara Safari marka bisikletinin arkasında BOB römork çekerek yol katetti. Dağda ve yolda gereken malzemeleriyle toplam yol ağırlığı 90 kilo civarındaydı.

1 Şubat ve 24 Ağustos arasında Erden, Alaska’ya bisikletle gitti, Kahiltna buzulunun tamamı dahil 108 kilometre mesafeyi arkadaşlarıyla beraber ana kampa kadar hedikle aştı ve McKinley’nin zirvesine 29 Mayıs 2003 tarihinde ulaştı. Birinci safhanın sonunda Seattle’daki evine 24 Ağustosta döndüğünde, yüklü bisikletiyle katettiği toplam gidiş-dönüş mesafe 5.546 mil (9.150 km) idi.

Erden’in McKinley safhası, Kahiltna ana kampından Forks Roadhouse noktasına kadar geriye yürüyüş hariç tamamlandı. Ekip olarak gecikmelerden ötürü o 108 kilometrelik dönüş mesafesinde uçak tercih edildi. Bu mesafeyi, Erden Altı Zirve Projesi tamamlandığında, ya da şartlar elverdiğinde gelecek bir tarihte yürüyerek tamamlayacak.

Around-n-Over vakfını geliştirmek ve güçlü bir ekip derlemek için projesine bir yıl ara veren Erden, 3 Ekim ve 25 Aralık 2004 tarihleri arasında Seattle’dan Miami’ye yine yükünü çekerek bisikletle gitti. Devrialem yolculuğuna Miami civarından kürekle başlamak ve aynı noktada bitirmek düşünceleri vardı. Bisiklet yolculuğu sırasında Erden bir çok okula uğrayıp sunumlar yaptı ve öyküsünü daha geniş bir kitleyle paylaştı. 82 gün süren 3.980 millik (6.400km) yolculuk sırasında ihtiyaç duyulan, Amerikan medyasında tanıtım fırsatı edinildi.

2006 yılının ilk yarısında, Las Palmas ile Guadeloupe arasında tek başına gerçekleştirdiği Atlas Okyanusu geçişi sonrasında Erden, aldığı tavsiyeler doğrultusunda fikrini değiştirdi. Dünyanın etrafında kürek çekerek teknesini okyanuslarda ilerletmek, büyük riskler ve tamamlanması zor etaplar içerecekti. Halbuki bu mümkün olsaydı, aynı teknenin oradan oraya nakliyesi gerekmeyecek ve projenin bıraktığı karbon yakıt izi azalacaktı. Bilenlerle fikir alışverişi ve ek araştırmalar sonucu projede şimdi planlanan rotada karar kılınarak kürekle devrialem fikrinden vazgeçildi.

 

Hayır Amaçlı Projeler

Aşağıdaki projeleri hakkıyla sürdürebilmek için bize destek verebilecek şirketler, uluslararası kurumlar, vakıflar ve bağışsever kişiler ile ortak çalışmalar yapabilmek, Around-n-Over olarak önde gelen isteklerimizden biridir. Karar mercilerindeki kişilere ulaşabilmek için her kapıyı çalıyoruz ve herkesten öneriler bekliyoruz. Projelerimizin gerçekleşebilmesi için nakde ihtiyaç olduğu aşikar; bunun yanında takas olarak hizmet ya da malzeme derleme şansımız olacak.

 

     İlköğretim Okullarına Yardım VakfıTürkiye’de İLKYAR Vakfı‘nı destekliyoruz. 25 seneyi aşkın bir süredir çalışmalarını sürdüren İLKYAR, kırsal alanda ilk ve orta okullardaki eğitime ve bilhassa kız öğrencilerimizin öğreniminin devamına katkıda bulunmaktadır. Yatılı İl Bölge Okulları kadar köy okullarında da faal olan bu vakıf, kitap, defter, kalem ve yeri geldiğinde ayakkabı dahi sağlamış ve tamamen gönüllülerden oluşan kadrosuyla gelen bağışların tamamını çocuklara okumayı sevdirmek amacına uygun değerlendirebilmiştir. Çoğu zaman bağış verenlerin kendileri gönüllü olarak çalışmış, böylece vakfın başarısına ortak olabilmiştir. İLKYAR’la beraber çalışarak biraz da olsa, Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz.Around-n-Over Vakfi Yönetim Kurulu, Türklerden gelen bağışları İLKYAR projelerine yönlendirme kararı almış bulunmaktadır. Bazen yabancılardan da İLKYAR’a mahsus bağış almak bizi onurlandırıyor, güçlendiriyor.

2007 Nisan ayında, iki ayrı YİBO’daki kütüphanelerin donatılması için İLKYAR’a katkıda bulunduk. Pasifik Okyanusunda kürek çektiği süre boyunca Erden Eruç, İLKYAR Bağış Kampanyamızı anlattı, bilhassa Türk okurlarına katkıda bulunmalarını telkin etti. Pasifik geçişi bütünüyle Bursa’dan AKTAŞ Group sponsorluğunda gerçekleştiği için, Türklerden gelen bütün bağışları derhal İLKYAR’a yöneltebildik. Pasifik’teki kampanyamıza karşılık Turkish Coalition of America da bir denk bağış sağladı (katkıların listesi).

15 Nisan 2011 tarihi itibariyle, Around-n-Over Türklerden gelen tüm bağışları Türkiye’de eğitim ve hayır amaçlı olarak değerlendirmiştir (bağışseverlerin listesi).


Havale tarihi Miktar
2007, Nisan 3.000,00
2008, Haziran (Pasifik kampanyası) 19.020,00
2008, Temmuz (Pasifik Kampanyası) 4.272,07
2009, Nisan (Batı Pasifik Bağış Kampanyası) 1.290,00
2009, Mayıs 1.454,22
2009, Ağustos 1.326,72
2009, Kasım 1.200,00
2010, Mayıs 1.200,00
2010, Haziran 3.810,40
2010, Aralık 6.500,00
2011, Mart 3.250,00
2011, Nisan (01/01/2003-15/03/2011 arasında Türklerden gelen bağışların kalanı) 6.785,04
2012, Ağustos 200,00
2012, Ekim 7.200,00
2012, Aralık 1.200,00
2013, Mart 1.200,00
2013, Haziran 1.200,00
2013, Ekim 1.200,00
2013, Aralık 1.200,00
2014, Temmuz 1.200,00
2014, Eylül 2.400,00
2014, Aralık 1.200,00
2015, Nisan   600,00
Around-n-Over’a Türklerden gelen toplam bağış: $ 71,908.45
2008, Eylül (TCA’dan Denk Bağış) 23.292,07
İLKYAR’a toplam katkı: $ 95.200,52

 

İLKYAR’a yardım kampanyasına katkıda bulunmak için:
ABD’de oturmaktaysanız, vergiden düşebileceğiniz bağış çekinizi aşağıdaki adrese yollayınız. Türkiye’deyseniz, doğrudan İLKYAR hesaplarına nakit aktarılabilir. Aşağıda belirttiğimiz hesap numaralarını İLKYAR Yardım Sayfası‘ndan teyit edebilirsiniz.
Around-n-Over, İLKYAR Campaign
PO Box 19662
Seattle, WA 98109-6662
TR26 0006 4000 0014 2290 706968 — YTL Hesabı, İş Bnk. ODTÜ Şb.
TR64 0001 0015 3708 9703 245001 — YTL Hesabı, Ziraat Bnk. ODTÜ Şb.
TR37 0001 0015 3708 9703 245002 — USD Hesabı, Ziraat Bnk. ODTÜ Şb.
TR10 0001 0015 3708 9703 245003 — EUR Hesabı, Ziraat Bnk. ODTÜ Şb.
Kız Öğrenci Destek Fonu Hesabı
TR53 0001 0015 3708 9703 245005 — YTL Hesabı, Ziraat Bnk. ODTÜ Şb.

 

     Mateves OrtaokuluKilimanjaro dağının eteklerindeki Arusha kasabasının yakınındaki 2006 yılında sıfırdan başlayıp on sınıfa çıkan Mateves Ortaokulunun aynı süre zarfında öğrenci sayısı 1.200’u bulmuş. Bu rakamın 1.600’e çıkması bekleniyor. Öğrencilerin eğitim kalitesini yükseltebilmek ve yeni öğrencilere yer açabilmek için ek sınıf inşası gerekiyor.Mateves Ortaokulunun bu genişleme çabalarına biz destek olma kararı aldık. Mevcut sınıf sayısını üç katına çıkarınca öğrenci başına öğretmenlerin harcadığı zaman artacaktır. 1.600 öğrenciye hizmet vermesi beklenen bu okulda yeni hedef 50 kişilik sınıflar.

Mountain Madness ve African Environments ile birlikte çalışıyor olmamız, bu projeye aktarılan fonların takibinde kolaylık sağlıyor.

Mateves Fonu hareketleri Miktar
Toplam katkı 24.155,39
Toplam masraflar 7.109,81
Toplam ödenen 17.045,58
Fonda kalan miktar: $   0.00

 

     Batman Kız Yurdu (Tamamlandı)Batman, erkek çocuklara oranla kızlarımızın okuma oranı en düşük ve aynı zamanda kızlarda intihar oranı en yüksek olan ilimizdir. Güvenilir bir yurt, velilerin kız çocuklarını gözleri arkada kalmadan yatılı okula göndermeleri için olmazsa olmaz bir ön şarttır.Amerika’daki Bridge To Türkiye (BTF) adlı vakıf, Batman’da bir kız yurdu inşası için yine ABD’deki bir bankadan 100.000 dolar katkı bulmuştu. Bu yurt kırsal alandan 8nci sınıfa kadar eğitimlerini görmeye gelen kızlarımıza imkan sağlayacaktı. BTF, edindikleri bu banka katkısını ikiye katlamak için bir bağış kampanyası başlatmıştı. Bu amaçla düzenledikleri son yemeğe 190.000 dolarla gireceklerdi.

Around-n-Over 5.000 dolar denk teşvik katkısı sundu ve o yemek sırasında toplanan bağışlarla birlikte BTF kampanyası 2011 Ocak ayı sonunda 201.000 dolarla noktalandı.

Batman Kız yurdu Miktar
Toplam denk teşvik katkısı 5,000.00

 

     Premier’s Disaster Relief Appeal (Tamamlandı)Avustralya’da Erden’i ağırlayan Cooktown’daki dostlarımızla birlikte Around-n-Over, “Premier’s Disaster Relief Appeal” adlı kampanyaya sembolik bir miktar katkıda bulundu. Bu kampanya Avustralya hükümeti tarafından 2010-2011 kış aylarında Queensland’i vuran sellerden ve Yasi kasırgasının getirdiği hasardan etkilenenlere yardım için başlatılmıştı.
Premier’s Disaster Relief Appeal Miktar
Toplam katkı 500.00

 

     Boskoff-Fowler Arama Kurtarma Fonu (Tamamlandı)Christine Boskoff ve Charlie Fowler, Çin’in güneyindeki Chengdu yakınlarındaki Genyen zirvesinde 2006 Kasım ayında hayatlarını kaybettiler. Ölüm nedeninin çığ olduğu varsayılmaktadır. Charlie, 27 Aralıkta nisbeten çabuk bulunabildiyse de, Christine’i bulma çabaları dağ şartları daha uygun olduğunda devam etti ve 3 Temmuz 2007 tarihinde olumlu sonuçlandı.Bu dağcı dostlarımızın kaybının ardından, Boskoff-Fowler Arama Kurtarma Fonu‘nu kurduk. Mountain Madness ile beraber, gelen bağışları bu fonun kuruluş amacına uygun olarak onların bulunması ve vatanlarına kavuşturulmaları sırasında oluşan masrafların karşılanmasında kullandık ve bu masraflardan arta kalan bütün miktarları, onların anılarını yaşatmak üzere Mountain Madness, Inc. yönetim kurulunun önerileri ve Around-n-Over kuruluş amaçları doğrultusunda değerlendirdik.

Dağların eteklerinde yaşayıp, gelenlere ziyaretlerinde yardımcı olan hamalların yaşam ve sağlık koşullarının iyileştirilmesi, Christine için çok önemli bir öncelikti. Bu nedenle aynı fondan Kilimanjaro Hamallarına Yardım Projesi‘ne bir miktar katkıda bulunduk. Bu katkımız, hamallara ödünç giysi sağlanması, onların eğitimi ve hamallara davranış tarzları hakkındaysa başkalarının eğitimi konularında değerlendirilecek. Bu proje International Mountain Explorers Connection tarafından başlatılan bir girişimdir.

Bu sürecin sonunda, Room To Read Vakfı tarafından bir Boskoff Anı Fonu oluşturuldu. Room To Read gelişmekte olan toplumlarda eğitime katkıda bulunan ve Altı Zirve Projesi güzergahında olan bir çok ülkede faal olan bir kuruluştur. Daha önce, Hint Okyanusu kıyılarındaki ülkeleri etkileyen tsunami sonrasında, Around-n-Over olarak Sri Lanka’daki okulların yeniden inşası için başlattıklari kampanyaya cüzi bir miktar katkımız olmuştu.

Christine bu vakfın yönetim kurulunda yer almaktaydı. Kurulan Boskoff Anı Fonu, Christine’nin anısına Nepal’de bir ilkokul inşası ve onun çok değer verdiği bu ülkedeki kızların eğitimi için bir burs programının desteklenmesini amaçlamaktadır.


Fon Hesap Hareketleri Miktar
Toplam Katkı 18,471.64
Toplam harcamalar 14,063.59
Kilimanjaro Hamallarına Yardım Projesi 500.00
Boskoff Anı Fonu 3,908.05
Fonda Kalan Miktar: $ 0.00

 

     Sri Lanka Tsunami Okul Yardımı (Tamamlandı)Room To Read, tsunami felaketinin ardından Sri Lanka’nın sahil yörelerinde mahvolan okulların yeniden inşası için yardım istediğinde, Around-n-Over 2005 yılı başında bu bağış kampanyasına sembolik bir miktar katkıda bulundu.
Sri Lanka’da okul inşasına yardım Miktar
Toplam katkı 500.00

 

Eğitim Amaçlı Projeler

Göran’ın kaybının ardından hemen uygulamaya geçtiğimizden, Seattle-Alaska arasındaki yolculuk sırasında eğitim sistemiyle birlikte çalışmamız mümkün olmadı. Buna rağmen Erden yoldayken, Fort Nelson yerli kabilesinin Chalo İlköğretim Okulunda 3. ve 5. sınıf öğrencileriyle vakit geçirme fırsatını edindi. O yolculuktan bu yana toplam sayısı binleri bulan öğrencilere Erden bizzat konuşmalar ve dia gösterileri yaptı.Sınıflara uydu telefonuyla bağlanarak, öğrencilerin yolculuk sırasında yaşanılan tecrübeleri tatması mümkün olabilmiştir. Örneğin, Pasifik’te kürekle çabalarken Erden teknesinden düzenli olarak Yatılı İl Bölge Okullarındaki ilk ve ortaokul yaşlarındaki öğrencilerimize telekonferanslarla bağlanabildi. İLKYAR Vakfı gönüllülerinin bu okullara düzenlediği ziyaretler, böylesi bağlantılar için ideal fırsatlar oluşturmuştu.Amerika’da Ohio eyaletinin Akron şehrindeki National Museum of Education (NMoE), Massachusetts eyaletinin Boston şehrindeki Wheelock Üniversitesi bünyesinde bulunan WhaleNet ve Washington eyaletinin Redmond şehrindeki Northwest Invention Center (NWIC), eğitim alanında bizimle ortak çalışmaya başlamış, kas gücüyle gerçekleştirdiğimiz projelerimize değer katmıştır.

Eğitimcilerin yarattığımız öyküleri öğrencilerimizin faydasına değerlendirebileceklerine inanıyoruz. Onlar öğrencileri eğitmenin ve eğitim sisteminde yer almamızın yollarını bilenlerdir. Around-n-Over bu yöndeki çabalarını sürdürecektir.

Şimdiye kadar ziyaret ettiğimiz okullardan bazıları şunlar:

 • Seattle’daki Gatzert İlköğretim okulunda anaokulu ve 3. sınıf öğrencileri,
 • Kent’deki Springbrook İlköğretim okuluna 2., 4. ve 6. sınıflar için gösteriler,
 • Edmonds’daki Madrona ortaokulunda Doğa Kulübü öğrencileriyle bir oturum
 • Spokane şehrindeki Rogers Lisesinde beş yüz küsur öğrenciye üç günde 12 oturum
 • Cle Elum-Roslyn Lisesinde 200 küsur öğrenciye altı ayrı oturum
 • Everett’deki Lowell İlköğretim okulunda 4. sınıf öğrencileri
 • Idaho’nun Boise şehrinde Rose Hill Montessori ilkokulu
 • Utah’daki Ogden şehrinde Hillcrest İlköğretim okulu
 • Colorado’nun Boulder şehrinde Crestview İlköğretim okulu
 • Colorado’nun Commerce City şehrinde Alsup İlköğretim okulu
 • Colorado’nun Commerce City şehrinde Adams City Lisesi
 • Colorado’nun Boulder şehrinde Heatherwood İlköğretim okulu
 • Missouri’nin St. Louis şehrinde Chesterfield İlköğretim okulunda iki gösteri
 • Missouri’nin St. Louis şehrinde Wren Hollow İlköğretim okulu
 • Tennessee’nin Nashville şehrinde Grasslands ortaokulu
 • Georgia’nin Alpharetta şehrinde Autrey Mill ortaokulunda üç gösteri
 • Seattle’da Bryant İlköğretim okulunda bir gösteri
 • Eskişehir’de Gelişim İlköğretim Okulu
 • Eskişehir’de Milli Zafer İlköğretim Okulu
 • Ankara’da TED Vakfı Okulları
 • Ankara’da Tevfik Fikret Okulları
 • Ankara’da Öğretmen Hüseyin Hüsnü Tekışık İlköğretim Okulu
 • İzmir’de Bornova Anadolu Lisesi
 • İzmir’da Piri Reis İlköğretim Okulu’nda üç gösteri
 • Ankara’da Müjgan Karaçalı İlköğretim Okulu
 • İstanbul’da HEV Kemerköy İlköğretim Okulunda iki gösteri
 • İstanbul’da TED İstanbul Koleji
 • İstanbul’da İlhami Ahmed Örnekal İlköğretim Okulu
 • İstanbul’da British International School için üç gösteri
 • Seattle’da kendisi ya da ailesinden biri kanser tedavisi gören öğrenciler için kurulmuş Hutch Okulu
 • Lizbon’da Cooperativa A Torre İlköğretim Okulu
 • Lizbon’da Colégio de Santa Maria İlköğretim Okulu
 • Federal Way’de American İzcileri, 361. Oba
 • Seattle Tukwila’da Showalter Ortaokulu
 • Seattle’da Greenwood İlköğretim okulu
 • İstanbul’da Üsküdar Esatpaşa Ticaret Meslek Lisesi
 • İstanbul’da Güngoren Mustafa Kemal İlköğretim okulu
 • İzmir’de Çakabey Okulları
 • İzmir’de TAKEV İlköğretim okulu
 • Ankara Fen Lisesi
 • İstanbul’da ENKA Okulları
 • Massachusetts, Middleton kasabasındaki Howe Manning İlköğretim okulu
 • Massachusetts, Middleton kasabasındaki Fuller Meadow İlköğretim okulu
 • Washington eyaleti, Spokane şehrindeki St. Aloysius İlköğretim okulu
 • Washington eyaleti, Vancouver şehrindeki Pleasant Valley ortaokulu
 • Washington eyaleti, Seattle şehrindeki Denny ortaokulu
 • Washington eyaleti, Seattle şehrindeki Somerset İlköğretim okulu
 • Washington eyaleti, Seattle şehrindeki University Child Development School
 • Washington eyaleti, Sammamish şehrindeki Eastlake Lisesi
 • Washington eyaleti, Issaquah şehrindeki Sammamish Grand Ridge İlköğretim okulu
 • Washington eyaleti, Redmond şehrindeki Redmond İlköğretim okulu
 • Washington eyaleti, Bellevue şehrindeki Odle Ortaokulu
 • Filipinler’de Ateneo de Manila Lisesi
 • Filipin Üniversitesi’nin Los Baños de Laguna kampüsündeki Deneme Lisesi
 • Papua Yeni Gine’nin Kamlawa köyündeki Newsland Phonic İlköğretim okulu
 • Papua Yeni Gine’nin Alotau kentindeki Cameron Ortaokul ve Lisesi
 • Papua Yeni Gine’de bir çok kıyı köyünde paylaşımlar
 • Cooktown State School, Cooktown, Queensland, Avustralya
 • Palmer River Roadhouse’ta tek öğrenci, Queensland, Avustralya
 • Pindi Pindi State School, Calen, Queensland, Avustralya
 • Koumala State School, Koumala, Queensland, Avustralya
 • Two Mile State School, Gympie, Queensland, Avustralya
 • Sunshine Coast Grammar School, Forest Glen, Queensland, Avustralya
 • Suncoast Christian College, Woombye, Queensland, Avustralya
 • Işık Koleji, Melbourne, Victoria, Avustralya
 • Murray Bridge North Schools, Murray Bridge, SA, Avustralya
 • Augusta Park Primary School, Port Augusta, SA, Avustralya
 • Hannans Primary School, Kalgoorlie, WA, Avustralya
 • St. Mary’s Anglican Girls’ School, Perth, WA, Australia
 • Hillary’s Primary School, Joondalup, WA, Australia
 • Padbury Primary School, Joondalup, WA, Australia
 • Sorrento Primary School, Joondalup, WA, Australia
 • Fremantle Primary School, Fremantle, WA, Australia
 • Phoenix Primary School, Hamilton Hill, WA, Australia
 • The Little School, Bellevue, Washington
 • Alki Elementary School, West Seattle, Washington

Genele açık toplantı ve gösterilerimiz topluma mesajımızı yaymamızı sağlıyor. Şimdiye kadar gerçekleşen okul ziyaretlerinin çoğu, büyüklere yaptığımız konuşma ve gösterilerden sonra edindiğimiz davetler sonucu gerçekleşti. Dolaylı da olsa öğretmenler projelerimizden haberdar olunca severek bizi okullarına davet ediyorlar. Oğretmenlerle birlikte çalışma yollarını aramaktayız. Zira ancak onlar öğrencilerin nasıl eğitileceğini biliyor ve eğitim sisteminde mesajımızın en iyi nasıl duyurulabileceğini biliyor.

Bunun yanında görünür olmamızın bir başka amacı dinleyenler tarafından olası sponsorlara mesajımızın ulaştırılması. Tecrübemiz o ki, birisi tarafından tanıştırma olmadan bu tür ilişkilerin gelişmesi zor. Tabi proje daha yaygın olarak duyulmaya başladığında bu durum değişebilir…

Gösterilerimizin yer aldığı yerler şunlar:

 • Leavenworth kasabasında Cascade Climbers doğa gurubunun sonbahar şenlikleri.
 • Seattle’da The North Face mağazası
 • Seattle’da REI ana mağazası
 • Seattle’da Second Ascent mağazası
 • Seattle’da 2004 Nisanında Seattle Bike Expo fuarında hem konuşmacı hem de stand sahibi
 • Everett’de The Mountaineers doğa gurubu
 • Seattle’da The Mountaineers doğa gurubu
 • Seattle’da Vertical World tırmanış salonu
 • Colorado’nun Boulder kasabasında REI mağazası
 • Missouri’de St. Louis’deki REI mağazası
 • Tennessee’nin Brentwood kasabasındaki REI mağazası
 • Washington Üniversitesi Dağcılık Kulübü
 • Tacoma’da Puget Sound Üniversitesi Kürek Kulübü
 • Microsoft’un Redmond’daki merkez kampüsünde “macera gurubu”
 • Eskişehir’de Osmangazi Üniversitesi
 • Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunlar Derneği
 • İzmir’de İDADİK kulübü
 • Ankara Rotary Kulübü
 • İstanbul’da Levent Rotary Kulübü
 • İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği
 • İstanbul’da Zirve Dağcılık Kulübü
 • İstanbul’da Doğa Aktiviteleri Gurubu
 • İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi Dağcılık Kulübü
 • İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Dağcılık Kulübü
 • Lizbon’da Associação Naval de Lisboa (Lizbon Yelken Kulübü)
 • Seattle’da Explorers Kulübü
 • İstanbul’da Şişli Rotary Kulübü
 • İstanbul’da Ataköy Marina
 • İstanbul Yelken Kulübü
 • İstanbul’da Marmara Ünv. Tıp Fakültesi, Koşuyolu
 • İstanbul’da Kartal Devlet Hastanesi
 • İstanbul Tuzla’da Deniz Harb Okulu
 • İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakultesi
 • Bursa’da Uludağ Üniversitesi
 • Bursa’da Zirve Dağcılık Kulübü
 • Bursa’da Aktaş Gurubu Yönetim Kurulu
 • İzmir’de Buca Rotary
 • Eskişehir’de Rotary Kulübü
 • İstanbul’da Kürek Federasyonu Yönetim Kurulu
 • İstanbul’da Adalar Kürek Kulübü
 • İzmir’de Ege Üniversitesi Öğrenci Toplulukları
 • İzmir’de Piri Reis Denizcilik Kulübü
 • İzmir’de Zirve Dağcılık Kulübü
 • Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Dağcılık Kulübü
 • Ankara Yelken Kulübü
 • Ankara’da Ortadoğu Üniversitesi Dağcılık ve Kış Sporları Kolu
 • Bursa’da Aktaş Gurubu yılsonu toplantısı
 • Antalya’da Mustafa Nevzat İlaç Sanayi yılsonu toplantısı
 • 2007 Seattle Yat Fuarı’nda sunumlar ve tekne ile katılım
 • 2007 Seattle Bisiklet Expo’sunnda sunum ve tekne ile katılım
 • Washington eyaleti, Spokane şehrindeki Gonzaga Üniversitesinde sunum
 • Washington eyaleti, Vancouver şehrindeki Washington Eyalet Üniversitesi
 • Oregon eyaleti, Portland şehrindeki North Face mağazasında sunum
 • İstanbul’da Haliç Rotary
 • İstanbul’da BÜVAK (Boğaziçi Vakfı) yararına BÜMED (Mezunlar Derneği)
 • Gölcük Donanma Komutanlığı
 • Erdek Mayın Filosu Komutanlığı
 • Çeşme’de Mustafa Nevzat İlaç Sanayi yılsonu toplantısı
 • Colorado’nun Boulder kasabasında Neptune Mountaineering
 • California’nın Tiburon kasabasında Cruising Club of America
 • California’nın San Fransisko şehrinde Dolphin Club
 • California’nın Tiburon kasabasında Corinthian Yacht Club
 • Washington’un Seattle şehrinde Emerald City Rotary
 • Washington’un Seattle şehrinde Seattle Sail and Power Squadron
 • Avustralya’nın Sydney şehri yakınındaki Auburn’de Türk Evi
 • Avustralya’da Kalgoorlie Rotary Kulübü
 • Avustralya’da Boulder Rotary Kulübü
 • İstanbul’da Fındıklı Rotary Kulübü
 • Ankara’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
 • İstanbul’da Dağ Kültürü Derneği
 • İstanbul’da İstinye Park Hillside Kulübü

Atlas Okyanusu Geçişi (Tamamlandı)

Erden Eruç, Kanadalı Tim Harvey ile beraber kürekle Atlas Okyanusunu geçmek üzere 16 Ekimde Lizbon’daki Keşifler Anıtının önünden demir aldı. Tim’le beraber önce Fas’taki El Jadida ve Safi limanlarına uğrayan ekip, 11 Aralıkta Kanarya Adalarındaki Las Palmas’a vardı.

1 Ocak 2006 tarihi itibariyle Tim Harvey ile Las Palmas’ta yolları ayrıldı. 29 Ocak 2006 tarihinden itibaren Erden, Kostarika’nın doğu kıyısındaki Limon şehrine doğru, Atlas Okyanusunda tek başına devam etti. 92 gün sonra Atlas Okyanusunu bitirip Karayip Denizine geçen Erden, ilerleyen sezon dolayısıyla 5 Mayıs tarihinde Guadeloupe adasında geçişini noktaladı.

Böylece Erden:

 

 

Tags:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir