İznik gölü bisiklet turu

Merhaba,

İznik gölü İstanbul’a, Yalova’ya ve Bursa’ya çok yakın, maksimum 50 km falan. Benim gibi İstanbul’dan geliyorsanız. Gidiş-Dönüş 100 km gibi bir mesafe. Avrupa yakasında oturanlar yenikapı üzerinden 20-25 tl gibi bir fiyatla, anadolu yakasında otursanlar ise 10-15 tl arası bir bedel ödeyerek Yalova’ya deniz otobüsü ile ulaşımlarını sağlayabilirler.
Vaktiniz varsa İznik gölünü tamamen turlayıp keşfedin derim. Manzarası gerçekten çok iyi özellikle kamp atmaya gidiyorsanız günün her saatinde manzaranın farklı farklı güzelliklerini yakalamanız mümkün.

Orhangazi’den sonra pek fazla yerleşim yok. Yemek yada benzinlik yer bulmanız biraz zor. Yemek bulmak için gölün dışında kalan, tepelerdeki köylere çıkmanız gerekiyor.

Yol durumuna gelirsek tüm turunuz boyunca asfalttan gidiyorsunuz. Yalova İznik gölü arası 20 km ve son kilometrelerde 350 mt’lik bir tırmanış ve bir yerde %10’luk bir eğim sizleri bekliyor. Gölün etrafındaki asfalt zemini epey pürüzlü.

Malesefe ülkemizin genel problemlerinden biride piknik ve kamping alanlarının hijyenik açıdan vasat olması. İznik gölünde de aynı pis manzara karşımıza çıkıyor. Bakteri yuvası tuvaletler, çalışmayan çeşmeler, piknik alanın pis olması gibi bir çok hijyenik sorun var.

Kendimize en temiz yeri seçip ve biraz temizledikten sonra kampımızı kuruyoruz. Göl kenarındaki böğürtlenlerle akşam çayımızı yapıp güzel bir uyku çekiyoruz.

Yaz aylarında turyalayacaksanız. Orhangazi-Yalova istikametinden gidiyorsanız, yani bizim İstanbul’a dönüş yolu üzerimizde oluyor. Arzu dondurma isimli marketi sorun. Oradaki orjinal koyun sütüyle yapılmış, harika dondurmalarıda tatmanızıda tavsiye ederim.

 

Yol durumu;

Yol iz kaydı kendi kulladığım gps cihazının kayıtlarından alınmıştır.

İyi eğlenceler.

Tur fotografları;

[flickr_set id="72157656832910173"]

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir