Erikli Yaylası Bisiklet Turu

Merhaba,

İlkler ve sonlar her zaman iyi oluyor. Ramazan öncesi son kamplı turumuzuda Erilik Yaylasında yaptık. Erikli yaylası Yalova’ ya bağlı bir bölge, Teşvikiye köyü yolundan ise 10 km kadar uzaklıkta. Deniz seviyesinden 500 mt yükseklikte olan bu bölgede ardıç, çınar, gürgen ve diğer türlere sahip olan ağaçları, çeşitli çiçeklerin serpildiği doğal ve nadir bir güzellik. Yayla deniz seviyesinden 550 mt yüksekte olduğu için %10-%15 lik rampalar sizleri bekliyor. Yol durumu biraz problemlide olsa oldukça keyifli bir tırmanışın ardından son rampadan sonra yayla serilmiş bir halde sizleri bekliyor. Yolun bazı bölümlerine heyelan sonrası toprak ve taş parçaları dökülmüş olduğu için dikkatli olmanız gerekiyor. Yol tek yönlü, solunuzda ise 50-60 mt lik yamaçlar var. Bariyerle güçlendirilmeği için araçlarınızı yolun biraz  içinde kullanmanız şart. Yol ile ilgili yükseklik, km detayı ve bölgenin keşfi için aşağıda paylaştığım harita üzerindeki “details” butonuna basmanız, bölgenin yol durumuyla ilgili detaylı bilgiyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Yaylanın bir bölümü bataklık olduğu için fazla sinek var o yüzden kamp atmadan önce batalıktan uzak durmanızı tavsiye ederim. Yaylada su imkanı gözlemlediğim kadarıyla yok.1 km uzaklıkta ise boyu 3 katlı bir apartman kadar olan şelalesi sizler için gürüldüyor olacak.

Telefonunuzdan haritayı açıp o bölgede göz gezdirdiğinizde Şelale çay bahcesi noktasını göreceksiniz. Aslında şelale çay bahcesi değil, Teşfikiye Şehir Ormanı olarak geçiyor. Zaten girişte tabelasını göreceksiniz. Şehir ormanı denilen bölge aslına sanıldığı gibi geni bir araziden ziyade korido biçiminde uzunlamasına 1 km kadar alana sahip. Alabalık vb. çeşitli gıdaların ve içeceklerinde servis yapıldığı ahşaptan yapılma bir tesiside mevcut. Orman içerinde dikkatimi çeken bir diğer unsur ise kullanılan her malzeme ormanın yapısına uygun şekilde yapılmış. Hemen hemen herşey ağaçtan yapılma. 1 Adet çoçuk parkıda ormanın iç bölgelerinde mevcut. Şehir ormanı girişinden itibaren 1 km lik mesafenin sonunda şelaleyi görmenizde mümkün. Tesis ise ormanın yanındaki derenin hemen bitişiğinde altınızdan su akarken siz balkon tarzı çıkmalardaki masalarınızda afiyetle yemek yiyebilirsiniz.

Kamp;

Orman zemini biraz yamuk olsada geceyi gecirmeniz için yeterli olacaktır. Çadır kurmak için doğru dürüst bir yer bulamadım. Toplamda 20 tane çadırı anca alacak bir alana sahip. Gece ise şelaleden gelen soğuk hava birazda olsa üşümenize sebep olacaktır. Mevsimlik tulum ve şişme mat getirmeniz gerekiyor.

Ulaşım;

Yayan yada bisikletle gitme planlarınız varsa gitmeden önce feribot seferlerini kontrol etmenizi tavsiye ederim. Çünkü 3 aylık periyotlara göre seferler değişebiliyor. İstanbul pendik üzerinden Yalova’ya yada Çınarçık’a kadar feribotla gelebilirsiniz. Teşfikiye köyü Çınarçık’ın hemen arkasında yer alıyor. Teşfikiye’den ise Erikli Yaylasına belirli aralıklarla otobüs seferleride yapılmakta. Teşfikiye köyü sizin için medeniyetle arınızda bir sınır oluyor. Market ve benzeri alışveriş ihtiyaçlarınızı Teşfikiye’de yapmanızı öneririm.

Ayrıca Erikili Yaylasının 1 km ilerisinde ise Demlece yaylasıda var, Demlece yaylasında geneleksel şenliklerde düzenleniyor. Biraz kalabalık ve karışık türden insanın olduğu bir yer.

Fotoğraflar;

Tıklayınız.

Harita;

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir