İlk Defa Bir Türk Bisikletçi Kutup Çizgisini Tek Başına Geçti

İlk defa bir Türk bisikletçi kışın en sert geçtiği aylarda zoru başararak Aralık ayında Ukrayna, Ocak ayında Rusya ve şubat ayında da Finlandiya geçerek hedefi olan kutup çizgisine ulaştı. Dünya Tur Bisikletçiliğinde nadir seçilen bu güzergah ve mevsim koşullarında, Gürkan Genç 6310km pedal çevirip Kutup Çizgisini geçti. Böylelikle  Kutup Çizgisine bisikleti ile ulaşan ilk Türk Bisikletçi ünvanını da almış oldu.

Türkiye den başlayarak Bulgaristan, Romanya, Moldovya, Ukrayna, Rusya ve Finlandiya ülkelerini geride bırakan Genç   -38 derecelerde kamp atıp gündüzleri de pedal çevirerek tüm olumsuz hava koşullarıyla mücadele edip hedefine ulaştı. Finlandiya ya aşırı buzlanma sebebiyle Genç çivili lastiklerini takarak yoluna devam etmeyi başardı.

Tunturi Hellberg firması Finlandiya genelinde 600 bisiklet bayisi ile Gürkan Genç’e sponsor oldu. Bu zorlu yolcuğu sırasında Genç’e Finlandiya’da  teknik bir aksaklık durumunda en kısa sürede destek vereceklerinin de sözünü verdiler. Kron G.G World 6310 km sonunda Kuzey Kutup Çizgisine ulaşmayı başardı.

Atılım Üniversitenin desteklediği “Gelecek için Pedalla” projesinde Genç’in bundan sonraki rotası Avrupa’nın en yüksek geçidi ve çölü olacak.


Tags:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir