WP GPX Maps Error: GPX file not found! /home/zumbo/web/furkanemir.com/public_html/wp-content/uploads/gpx/Geçerli İz_ 30 EKİ 2015 10_36.gpx Uludağ bisiklet turu -

Uludağ bisiklet turu

Merhaba,

Uludağ bisiklet turumuzla ilgili ulaşım, mesafe, yemek, yolda geçen süre gibi bilgileri sırasıyla paylaşacağım.

Ulaşım;

Uludağ’ı bulmak isteyen herkes akıllı telefonundan yolu bulabilir. Ben İstanbul üzerinden nasıl gidilir? Bunu tarif etmeye çalışacağım.

Öncelikle sabahın köründe kalkmayı göze alacaksınız. Ardından Pendik yada Kadıköy’deki feribot sistemini kullanmanız gerekiyor. Havanın durumuna göre feribotun denizde kat ettiğini hız değişebiliyor. Gitmeden 1 gün önce İdo feribot sitesini ziyaret edip sefer saatlerini takip edin.

İdo bisikletler için ayrıca ücret almıyor. Aynı anda bilet almaya giden bir grupsanız 3 bisikletten sonra ücretlendirme yapılıyor.

Ben sabah 7 feribotuna binecektim ancak 10 dk fark ile kaçırdığım için 1 saat 30 dk kadar beklemek zorunda kaldım.

Feribot ise havanın kötü olmasından sebep gecikebiliriz uyarısını vererek Kadıköy’den Yenikapı terminaline ve nonstop Mudanya Güzel yalı terminaline gelmesi 10:50 u buluyor.

Benim niyetim Güzel yalı üzerinden otobüs ile ulaşımımı sağlamaktı ancak otobüslerde bisiklet almadıklarını söyleyince 11 km kadar pedal çevirmek zorunda kaldım.

İdo feribot bilgisi için sayfasını ziyaret ediniz. Tıklayınız.

Emek isimli bir metro durağını fark edince Bursa şehir merkezine kadar 3 tl karşılığında metro ile yolcuğumu sürdürdüm.

Emek durağından biniyor ardından duaçınarı isimli metro durağında inmeniz gerekiyor ki teleferik durağına max. mesafede yakın olunuz.

Metro’dan indikten sonra yaklaşık 3 km kadarda Teleferiye pedal çevirdim.

Teleferiğin ilk durağı yani Teferrüç durağı ve güzel yalı feribot terminali  arasındaki irtifa farkı 236 mt. Yani güzel yalı ile emek metro durağı arasında 2 yokuş tırmanacaksınız bu yokuşlar 2 km kadar %7 eğimleçıkılıyor. Emek’ten- Duaçınarı durağı arası tamamen düz. Duaçınar ile teleferik arasındaki mesafe 3km kadar demiştim ve bu yolu 2 km %10-%15 ve bekli daha fazla eğimle tırmanarak teleferik alanına ulaşımınızı sağlıyorsunuz.

Teleferik ücretlendirmesi bisikletiyle gidenler için biraz farklı oluyor;

Sabah 08:00-12:00 arası bisikletinize kesilen ücret 15 tl öğlen 12:00’den sonra 50tl.

Kişi başı tek yön tam ücret ise 08:00-20:00 arası 20 tl. Öğrenci kardeşlerimiz ise bizden daha sanşlı, nede olsa onlar geleceğimiz. Öğrenci 10 tl.

Güncel bilgi için lütfen Teleferik a.ş’nin internet adresini ziyaret ediniz. Tıklayınız.

Teleferiğin ilk durağından Sarıalan isimli durağa kadar gidiyorsunuz. Teleferikten bisikletinizle birlikte indikten sonra Sarıalan isimli durağın arka kapısından çıkıyorsunuz.

Bu andan itibaren herkes kendi gps cihazını açıyor ve yolunu bulmaya çalışıyor arkadaşlar.

Benden bu yazıyı okuyan herkese tavsiye. Uludağ’ı bilmeyen biriyseniz asla yalnız gitmeyin. Çünkü dağ yolunda kaybolma riskiniz çok yüksek. Ben yanımda profesyonel gps cihazım ile yönümü bulabiliyorum. Yada eski usul bir kaç yöntem ile.

Kendimi biraz şansa birazda gps in merhametiyle orta zor parkur isimli yola sokuyorum. 500 mt sonra bisikletimi 1-2 km kadar sırtımda taşıdıktan sonra harfiyat yolundan Uludağ’ın eteklerine kadar yüksek hızda inişimi sonlandırıyorum.

Arından Bursa merkezde bulunan Ulu cami, yeşil türbe gibi yerleride ziyaret edip tekrar eve dönmek için metroya geri dönüyorum. Tabi yoğunluk saati (17:00 dan sonra) olduğu için beni bisikletimle güvenlik görevlileri geri sepetliyor. 25 km kadar uzakta olan Güzel yalı feribot terminaline kadar pedal ceviriyorum. Yol üzerinde köfteci Yufus’tan 1 porsiyon köfte ve 2 porsiyon ekmek kadayıfı yedikten sonra yoluma devam ediyorum. Köfteci yusuf’u denemenizi tavsiye ederim. Bursa merkezden yola çıkıyorsunuz ve güzel yalı feribot terminali yoluna doğru giderken sağda büyük tabelasını görmemeniz mümkün değil. Arama motoru üzerinden tam konumunu bulabilirsiniz.

Feribota yorgun ve bitkin bir vaziyette bindikten sonra 5.5 tl karşılığındaki iğrenç kahvemle kendimi kadıköy feribot limanında buluyorum.

Gps kayıtları;

Kendi kullandığım gps cihazımın verileridir. Yol yükseklilkleri,hız gibi bilgileri zaman cinsinden görebilirsiniz.

Foto galeri;

[flickr_set id="72157660582467956"]

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir